Kalajoen kesän viikko-ohjelma 2026
Meriretki Maakallaan Bon Marin ja Kiira-Laivalla
Laivalla Maakallaan suuntaava meriretki jää varmasti mieleen!
Historiallinen kalastajien kari on näkemisen arvoinen ja jo matka itsehallintoalueelle halki Pohjanlahden aaltojen ja ohi Rahjan saariston on ihana merellinen elämys.
Bon Marin ja Kiira liikennöivät kesäkuusta elokuun loppuun joka päivä klo 13, mikäli retkelle on vähintään 6 lähtijää.
Lähdöt ja paluu Maakallan risteilyille on Kalajoen uudesta Marinasta, Keskuskarintie 128.
Maakallan risteilyn kokonaiskesto on noin 4 tuntia.
Risteilyn hinta on 50 € / aikuinen, 25 € lapset alle 14v., perhelippu 2 aik.+2 lasta: 120 €.
Ennakkovaraukset ja tiedustelut: 040 960 5502
www.maakallaan.fi
KALAJOKI BY BUS
Hyppää pikkubussin kyytiin ja lähde tutustumaan Kalajoen nähtävyyksiin ja idyllisiin kyliin!
Noin 1,5 tunnin opastettu kierros kuljettaa Hiekkasärkiltä keskustan jokivarteen ja avaa tarinoita Kalajoen matkailusta, historiasta, tervakaupasta ja paikallisesta elämästä. Kierros sisältää pysähdyksen sahanomistajan kartanossa Havulassa, jossa nautitaan kahvia tai teetä Siiri-rouvan kakkupalan kera. Mukaan saat myös vinkkejä kesävieraille sopivista vierailukohteista ja tekemisestä Kalajoella.
Ajankohta: Heinäkuussa tiistaisin ja torstaisin klo 10.30 – 12
Hinta: 24 €/aikuinen, 15 €/lapsi (alle 12v.). Maksetaan bussissa. Hinta sisältää tarjoilut Havulassa.
Kesto: noin 1,5 h
Kieli: pääosin suomi, heinäkuun kaksi viimeistä torstaita englanniksi.
Lähtö- ja paluupaikkana toimii Kohtaamispaikka Loiston piha, Matkailutie 312, Hiekkasärkät
MAANANTAINA SUPPAILLAAN KAVERIN KANSSA
Surf Centerillä on maanantaisin 2 suppilauta vuokraa 1 hinnalla, esim 1 tunti 20€ sisältäen 2 lautaa. Nuorille sama tarjous nuorisopassilla joka päivä.
KALAJOEN KESÄTEATTERI WILLI LAKEUS
Heinäkuussa sukelletaan vuoteen 1947 Kalajoen hiekkasärkille Hiliman hotelliin. Raimo Hentusen käsikirjoittama ja Ville Palinin säveltämä, lehtijuttuihin ja paikallisten tarinoihin pohjautuva musiikkinäytelmä, kuvaa kolmen viikon ajanjaksoa, jolloin hotelliin saapuu värikkäitä vieraita, eikä ihmissuhdedraamoilta vältytä! Elokuiset iltapäivät ja illat seikkaillaan Röllin ja Milli Menninkäisen kanssa röllien lakikirjaa etsien. Voisiko tuosta kirjasta löytyä vastaus siihen, miksi rölleillä on niin kummallisia tapoja ja ilotonta meininkiä?! Seikkailua siivittävät 1980- ja 90-luvuilla tutuksi tulleet röllilaulut. Katetussa ja selkänojallisessa katsomossamme on tilaa noin 450 katsojalle. Aikataulut ja lisätietoja löydät nettisivuilta
ja somekanaviltamme. Tervetuloa teatteriin!
www.kalajoenkesateatteri.fi/hiliman-hotelli
www.kalajoenkesateatteri.fi/rollien-lakikirja-
KESÄN HERKULLISIN HETKI KESKIVIIKKOISIN
Heinäkuussa keskiviikko on karkkipäivä Aito Lifestyleshopissa!
Tule maistamaan Lakrids by Bülow -lakritseja joka keskiviikko klo 12–14 Kalajoen Hiekkasärkille. Tarjolla on vaihtuvia makuja, suklaakuorrutettuja herkkuja, gluteenitonta lakritsia ja kesäisiä makuyhdistelmiä. Maistattaja on paikalla, joten pääset tutustumaan tuotteisiin ja löytämään omat suosikkisi. Aito Lifestyleshop by Pisa Design Kohtaamispaikka Loisto, Kalajoki Hiekkasärkät Heinäkuun keskiviikot klo 12–14 Tule yksin, ystävän kanssa tai koko perheen voimin – tervetuloa!
Vinkkaa myös kaverille, joka rakastaa lakritsia!