Kalajoen talvilomien viikko-ohjelma 2025
Kalajoen palveleva matkailukeskus ilostuttaa talvikansaa! Upea luonto tarjoaa ensiluokkaiset puitteet tasokkaine latuverkostoineen ja reitistöineen; vain sinä päätät tyylin!
Kohtaamispaikka Loistossa tapahtuu koko talvilomien ajan. Loistorantessa on joka viikko (vko8-10) perhebuffet to-la klo 15-18. Hiihtolomabingo järjestetään perjantaisin 21.2. ja 7.3. klo 18. Perjantaina 28.2. Loiston villitsee DJ Jaban KersaDisco. Hiihtolomabingo ja KersaDisco ovat maksuttomia tapahtumia! Lue lisää.
Tapion Tuvalta löydät jääveistoksia, taidenäyttelyn ja maankuulut munkit päivittäin klo 7-18. Tervetuloa nauttimaan kahvitteluhetkestä sokeroiduin huulin!
Safaritalolla on suksien voitelupalvelu ja vuokraus päivittäin aamusta iltaan! Safaritalolta voit myös vuokrata sähköavustetun Fatbike-pyörän talvipyöräreitistön valloitukseen.
Sandy Keltissä jännitetään PUBIVISASSA maanantaisin klo 19 ja Sandy Keltin BINGO puolestaan järjestetään torstaina 27.2. klo 18. Viikonloppuisin Sandy Keltissä soi Live-musiikki
TalvilomaTalvilomien viikko-ohjelma Safaritalolla (17.2-8.3)
Lähde mukaan talvisiin seikkailuihin Kalajoella! Safaritalon viikko-ohjelmassa on tarjolla unohtumattomia elämyksiä, kuten rekiajeluja, lumikenkäilyä, moottorikelkkasafareita ja villasukkakävelyä. Varaa paikkasi ajoissa ja tule nauttimaan talven taianomaisuudesta!
Viikko-ohjelma:
Maanantai klo 10.00-12.00 – Rekiajelu & nuotioherkut meren jäällä (25€/hlö)
Tiistai klo 16.00-17.30 – Lumikenkäily retkieväiden kera (20€/hlö)
Keskiviikko klo 19.00-20.00 – Koko perheen bingo Safaritalolla (3€/bingolappu)
Torstai klo 10.00-12.00 – Perhesafari moottorikelkoilla Vihaspauhaan (60€/kelkka)
Perjantai klo 18.00-19.30 – Villasukkakävely iltahämärässä (10€/hlö, 20€/hlö Safaritalon villasukilla)
Lauantai klo 11.00-12.30 – E-fatbikesafari dyynimaisemissa (35€/hlö)
📍 Lähtöpaikka: Safaritalo
📞 Ilmoittautuminen: Viimeistään edellisenä päivänä klo 22 mennessä (pe klo 12 mennessä).
Lisätiedot & varaukset: +358 45 111 6633 | myynti@safaritalo.fi
Nauti Kylpylän tropiikista, ja kuntoile uimahallissa
Lasten disco by DJ Jaba
Kesän suosittu lasten disco ja Meren Hehkun toppatakkidisco saavat jatkoa – DJ Jaba villitsee jälleen lapset tanssilattialle, tällä kertaa Kalajoen Loistossa! Tule mukaan aloittamaan tai päättämään talvilomasi vauhdikkaasti lastendiscon rytmeissä perjantaina 28.2. klo 18:00.
Jännitystä ABC-Hiekkasärkät bingossa!
Tiistaisin ABC-Hiekkasärkät liikenneasemalla jännitetään bingossa. Bingoiltoina löydät erikoistarjouksia, jotka astuvat voimaan klo 17 ja bingon pelaaminen aloitetaan klo 18.
ABC HiekkasärkätBurgerviikot ravintola Välkkeessä
Ravintola Välkkeessä herkutellaan hampurilaisilla koko talviloma. Välkkeen Burgerviikot 17.2.-9.3.2025
ma-to 17.- 20.2. klo 17-21, pe 21.2. klo 15-22, la 22.2. klo 15-22, su 23.2. klo 12-19
VKO 9
ma-to 24.- 27.2. klo 15-21, pe 28.2. klo 15-22, la 1.3. klo 15-22, su 2.3. klo 12-19
ma-to 3.-6.3. klo 15-21, pe 7.3. klo 15-22, la 8.3. klo 15-22, su 9.3. suljettu
Katso menu
Varaa talvilomaasi lämmin elämys!
Koe Lokkilinnan sauna ja ulkoporeet merinäköalalla ja ihastele talvista maisemaa lämpimästä altaasta! Ulkoporeet seurueellesi tai perheellesi (max. 4 henkilöä tai 6 henkilön perhe) Sauna sisältyy hintaan ma–la klo 18–21. Kysy myös allastarjoiluja!
Hinta: 60€ / 2 tuntia
Varaukset Lokkilinnasta p. 08 4696700.
Buffet-aamiainen tarjolla ABC Hiekkasärkkien ravintolassa
Helpota aamujasi ja nauti runsaasta buffet-aamiaisesta ABC:n ravintolassa. Aamiainen on tarjolla hiihtolomaviikoilla klo 8–10:
La–su 15.–16.2.
La–su 22.–23.2.
La–su 1.–2.3.
La 8.3.
ABC Hiekkasärkät
Näe, Koe & Rapsuttele
Maalaisidyllisissä maisemissa Kalajoen Etelänkylällä sijaitseva esteetön Kotieläinpiha HuliVili soveltuu kaikenikäisille. Ihmisrakkaat eläimet, kuten aasit, possut, alpakat sekä
monet muut karvaiset ja karvattomat eläimet odottavat juuri sinua!
HuliVili on avoinna hiihtolomaviikoilla joka päivä klo 12-17. HuliVili voidaan avata tilauksesta myös muuhun aikaan.
www.kotielainpihahulivili.fi
Hinta:
Lapset 6,50€ (2v-16v )
Aikuiset 8,50€
Perhelippu 32€ (sis. 2aikuista ja 3lasta)
Luistele Arctivity Parkissa
Kuntoile myös lomallasi
Kalajoelta löydät laadukkaat ja modernit kuntosalit. GoFit Hiekkasärkillä ja Fit Kalajoki Kalajoen keskustassa tarjoavat modernin kuntosalilaitteiston lisäksi paljon ohjattua toimintaa ja muita palveluita. GoFit ja Kylpylä SaniFani tarjoavat Treeni+sauna yhdistelmälippua ja Fit Kalajoella 4D hierontatuoli asiakkaiden vapaassa käytössä sekä solarium 6e ja Cryo huippukylmähoidot kiputiloihin lauantaisin klo 12-14. Naisten pukuhuoneessa Fit Kalajoella on käytössä infrapunasauna.
Hinta:
GoFit: Treeni& Sauna yhteislippu 22 € Viikkopassi: 24€
Fit Kalajoki: Kertakäynti: 11€ Viikkopassi: 21€ Neljä viikkoa: 44,90€ (oikeuttaa myös ryhmäliikuntaan osallistumisen)
Merellinen tarinakävely Hiekkasärkillä
Mistä Hilmantorin nimi juontaakaan juurensa? Miksi leirintäalueella on Kekkosen sauna? Missä se Maakalla onkaan, ja mikä se on? Miten matkailu Hiekkasärkillä on kehittynyt vuosikymmenten varrella? Minkälaista on asua Perämeren rannalla?
Näihin kysymyksiin saat vastauksen puolitoista tuntia kestävän merellisen tarinakävelyn aikana. Hotellin pääsisäänkäynnin edestä Hilmantorilta lähtevä kävelyretkemme kiertää lumi- ja jääolosuhteet huomioiden Hiekkasärkkien aluetta ja sen kulkureittejä. Matkaa kertyy noin 4 kilometriä. Lumisena pakkaspäivänä voit laittaa jalkaan villasukat, jolloin pääset fiilistelemään talvisia maastoja jalkapohjia myöten. Liukkaalla kelillä suosittelemme nastakenkiä. Tarinakävely sopii ulkoilusta, leppoisasta kävelytahtista, jutustelusta ja historiasta kiinnostuneille – niin Kalajoella vieraileville hiihtolomalaisille kuin paikallisillekin.
Lähtöpaikka: Santa’s Resort & Spa Hotel Sanin pääsisäänkäynnin edestä
Ajankohdat:
· keskiviikkona 19.2. klo 10–11.30
· keskiviikkona 26.2. klo 10–11.30
· keskiviikkona 5.3. klo 10–11.30
Hinta: 15 euroa (aikuinen) ja 10 euroa (lapset 6–12 v); maksetaan lähtöpaikalla (korttimaksu, MobilePay tai käteinen/tasaraha)
Lisätiedot: · info@kalajoki360.com tai Sanna p. 045 103 6231 tai Helena p. 050 5115 499
· Saat mielellään ilmoittautua etukäteen, mutta voit myös ilmestyä suoraan lähtöpaikalle – tulethan ajoissa, kiitos.
· Villasukkakelillä ota mukaan omat sukat (4 paria) tai ilmoita meille etukäteen, jos haluat lainasukat.
Kalajoki akatemian talvilomaohjelma
La 1.3. Mäkirieha Herrainpakoilla.
klo 11-14 ilmainen koko perheen tapahtuma,järjestäjä Kalajoki Akatemia
La 1.3. Kepparikisat Tyngän aluekoululla
Järjestäjä Kalajoen 4H-yhdistys, lisätietoa 4H-nettisivuilta https://kalajoki.4h.fi/keppari-kisa/
Ke 5.3. Talvilomapeuhut & siniverkkarimies Merenojan liikuntahallilla
Klo 10-14 ilmainen koko perheen tapahtuma Youtubesta tuttu siniverkkarimies haastaa kisailemaan omatoimista peuhaamista ja liikkumista. Järjestäjä Kalajoki Akatemia
Ke 5.3. KPO:n talvirieha Hiihtomajalla
klo 17-19 omat pulkat ja liukurit mukaan, järjestäjä KepLi (Keskipohjanmaan Liikunta ry). Ilmainen koko perheen tapahtuma, tehtävärasteja ja mehutarjoilua.
HIIHTORETKET
La 8.3. Jussin Lenkki (lähtö ja maali hiihtomajalla)
Lähtö klo 9-11, hiihdettävät matkat 20/40 km, käytettävissä olevilla laduilla. Osallistumismaksu 10€/ hlö ja 20€/perhemaksu, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi. Sisältää diplomin, muistomitalin ja huoltoasemapalvelut (avoimena klo 10-14) retken aikana. Järjestäjä Kalajoki Akatemia
Su 9.3. Rahjan Saaristohiihto
Lähtö ja maali Rahjan nuorisoseuran talolla. Sää- ja jäävaraus. Järjestäjä Rahjan Nuorisoseura. Tiedustelut 050 3311 833
Lue lisää
Café Beachrose kutsuu lohikeitolle
Upealla merinäköalalla varustettu Café Beachrose kutsuu jälleen talvilomalaiset herkuttelemaan erikoiskahveilla ja leivoinnaisilla. Perjantaisin Beachrosessa on tarjolla lohikeittolounas.
Linnakallion riihisavusauna
Mikä rentouttaisi paremmin kuin pehmeät löylyt perinteisessä riihisavusaunassa ja pulahdus avantoon. Alavieskan Linnakallion savusaunassa järjestetään sunnuntaisin ja keskiviikkoisin yleisövuorot alkaen puoli kuudelta illalla. Saunassa on sekavuoro, eli uimapuku ja pyyhe tulee ottaa mukaan. Pukuhuoneet löytyvät erikseen miehille ja naisille.
Lue lisää